وبلاگ

پروتکل s-bus

پروتکل s-bus

یکی از رایج ترین و امن ترین پروتکل های هوشمند سازی با سیم در خانه هوشمند پروتکل S-BUSیا (SMART- BUS) میباشد که برترین پروتکل ارتباطی جهت انتقال دیتا بین ماژول های شبکه هوشمند است .

 

کابل مورد استفاده در این پروتکل cat5Eکه دارای 8 سیم (4زوج سیم ) روکشدار با قابلیت انتقال دیتا تا برد 1500 متر بین دو ماژول درون شبکه است .

نحوه توپولوژی : در این پروتکل نیازی به توپولوژی ستاره یا سیستم تک سرور نیست و میتوان تجهیزات را به هر طریقی به یکدیگر متصل نمود .

مرحله پیاده سازی : بهترین مرحله اجرای سیستم قبل از مرحله لوله گذاری تاسیسات برقی ساختمان و بصورت توکار میباشد البته میشود این سیستم را بصورت روکار نیز پیاده سازی کرد.

یکی از نقاط قوت پروتکل S-BUS ارائه دامنه نسبتا وسیع محصولات و امکانات است امکاناتی مثل :

کنترل روشنایی همراه با دیمرینگ و روشن و خاموش شدن

کنترل سرمایش و گرمایش و تحویه مطبوع

کنترل LED

پرده برقی

سیستم حفاظتی

سیستم صوتی و تصویری

اندازه گیری مصرف انرژی

هم اکنون برند های زیادی تحت این پروتکل عرضه میشود مانند G4 , HDL , EATON-logicapp و...که در میان تمامی این برند ها محصولات TIS از جدید ترین نسخه S-BUS استفاده میکند که قابلیت ها و توانایی های جدیدی را در میان محصولات خانه هوشمند ارائه کرده است .

از جمله مزایای این پروتکل میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

تنوع و فراوانی محصولات و قیمت پائین آنها.

کار آمدی سیستم.

ماژولار بودن سیستم (در صورت خرابی یکی از قطعات می شود آن قطعه را از شبکه خارج نمود بدون آنکه خللی در امور سایر قطعات پیش بیاید.)

انعطاف پذیری بالای سیستم (این پروتکل با تمامی سنسورها و عملگرهای موجود در بازار قادر به کار می باشد).

امکان کنترل از طریق ارسال پیامک،ریموت کنترل، پانل لمسی، اینترنت، تبلت و موبایل.

و در نهایت برای آن دسته از مشتریان که علاقه‌مند به هوشمندسازی ساختمان خود هستند ولی در عین حال پیاده‌سازی بخشی از امکانات Home Automation برای آنها کفایت می‌کند استفاده از پروتکل Sbus توصیه می‌شود.