وبلاگ

تاریخچه سیستم هوشمند

تاریخچه سیستم هوشمند

اين مقاله مفاهيم مديريتي در باب EMS و BMS را در صنعت ساختمان و تأسيسات به صورت جداگانه ارائه، و از آنجايي که EMS زير مجموعه اي از BMS مي باشد در ابتدا مورد بررسي قرار مي گيرد.

 

مقدمه ي EMS :

 

سيستم مديريت انرژي (EMS) جهت کنترل و مانيتورينگ تأسيسات الکتريکي و مکانيکي و استفاده ي بهينه از انرژي الکتريکي و سوخت در ساختمان ها مي باشد که در قالبي يکپارپه با سيستم مديريت هوشمند BMS پياده مي شود. سيستم EMS شامل تابلويي از تجهيزات حفاظتي، کنترلي و مانيتوري مجهز به اينترفيس مناسب (Mod-BUS) جهت ارتباط با سيستم BMS مي باشد که با پياده سازي اطلاعات ارسالي در پايگاه اطلاعات زمينه ي لازم را جهت اجراي روش هاي بهينه جهت مصرف انرژي فراهم مي آورد. مديريت مصرف انرژي در ساختمان هاي هوشمند تأثير به سزايي در صرفه جويي مصرف انرژي دارد. وابسته کردن نور و سيستم تهويه به حضور شخص و برنامه ريزي دماي اتاق ها در ساعات مختلف شبانه روز از مصاديق مديريت مصرف انرژي مي باشد. همچنين جلوگيري از تابش مستقيم نور خورشيد به داخل ساختمان توسط کنترل خودکار پرده و کرکره سبب صرفه جويي در مصرف انرژي الکتريکي براي دستگاه هاي سرمايشي مي شود.

 

منطق کنترل EMS ،:BMS

در جهت کاهش هزينه هاي صنعت ساختمان و استفاده ي بهينه از فن آوري و به کارگيري فن آوري ارتباطات و رايانه عملکرد سيستم هاي مديريت و اتوماسيون ساختمان چشمگيرتر مي گردند که در مجموع صرفه جويي انرژي را در بر خواهد داشت، به طوري که صرفه جويي هاي ناشي از به کارگيري اين سيستم ها در مدت زمان کوتاهي موجب جبران هزينه هاي مربوطه مي شود. سيستم هاي کنترل هوشمند داراي انعطاف بالايي خواهند بود که مي توان به راحتي آن ها را با نيازهاي مختلف منطبق نمود. همچنين در هنگام بهره برداري به راحتي مي توان عمليات تغيير و بهينه سازي براي راهبري بهتر و کاهش هزينه هاي انرژي و کاهش هزينه هاي تعميراتي را انجام داد. در ساختمان هوشمند بسياري از اعمالي که ساکنان از روي عادت و به صورت غير ارادي انجام مي دهند توسط سيستم هاي هوشمند انجام مي گردد که باعث صرفه جويي در زمان و هزينه ي نيروي انساني مي گردد. با به کارگيري انواع و اقسام حس گرها در داخل و خارج ساختمان و با به کارگيري يک شبکه و سيستم واحد مي توان به صورت دائمي و بلادرنگ اطلاعات دما، فشار، رطوبت،دبي هوا، ميزان اکسيژن و دي اکسيد کربن را در اختيار داشت و از آن ها در جهت رسيدن به شرايط ايده آل استفاده کرد. در يک ساختمان هوشمند با امکانات نرم افزاري مي توان نمودارهاي مختلفي را بر حسب زمان در اختيار داشت و از آن ها در جهت بهبود کيفي شرايط زيستي و حداکثر استفاده از هواي طبيعي را براي ساکنان به وجود آ ورد. در زمان کارکرد سيستم هوشمند، ساکنان در جهت صرفه جويي مصرف انرژي حق باز کردن پنجره ها را نخواهند داشت و در ساختمان هاي اداري قبل از اتمام ساعت کار اين سيستم به صورت خودکار و متناوب شروع به خاموش کردن سيستم هاي تهويه مطبوع مي کند. در يک ساختمان هوشمند با امکانات ايجاد شده مي توان در هر زمان ميزان مصرف انرژي بر پايه ي مصرف انرژي سوخت و برق را به دست آورد و از آن در جهت کاهش مصرف انرژي و بهينه سازي مصرف سوخت در ساختمان (مبحث نوزدهم- مقررات ملي ساختمان) بهره برد.

بيش ترين مصرف انرژي در ساختمان توسط سيستم روشنايي به وجود مي آيد که با هوشمند سازي اين سيستم مي توان از اتلاف انرژي تا حد زيادي جلوگيري کرد. اين عمل با ترکيب روشنايي روز و روشنايي مصنوعي به بهترين نحو و خاموش کردن چراغ ها در زمان بدون مصرف به وجود مي آيد. سيستم هاي مدرن مديريت ساختمان امروزه بر پايه ي وب - web base- نگاشته مي شوند که بزرگ ترين مزيت آن در به کارگيري امتيازات شبکه ي جهاني اينترنت و کنترل ساختمان از راه دور توسط سيستم هاي ارتباطي متداول در دنيا است به اين صورت که با راه اندازي سايت ساختمان مورد نظر و با وارد کردن شناسه ي کاربري و رمز عبور مي توان از هر مکاني بر ساختمان احاطه داشت. در اين گونه ساختمان ها مي توان با نصب تابلوهاي نمايش گر الکترونيکي در مکان هاي خاص ساختمان و نمايش اطلاعات مختلف از سيستم هاي کنترلي ساختمان، زندگي را براي ساکنان لذت بخش کرد.